Με τον πιο εμφατικό τρόπο απάντησε το Μιλγουόκι στο break της Ατλάντα και με το τελικό 125-91 στο Game 2 των τελικών της Ανατολής, οι «Μπακς» έκαναν το 1-1 στη σειρά. Πλέον, οι αγώνες μεταφέρονται στην έδρα των «Χοκς», όπου την Δευτέρα (28/06) τα ξημερώματα (03:00 ώρα Ελλάδας) θα διεξαχθεί το τρίτο ματς.

Η ήττα στον πρώτο τελικό φαίνεται ότι «πλήγωσε» πολύ τα «Ελάφια» που δεν είχαν καμία άλλη επιλογή από το να ισοφαρίσουν για να προσπαθήσουν στα δύο ματς που ακολουθούν στην Ατλάντα να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα της έδρας.

Και τα κατάφεραν με τον πιο εμφατικό τρόπο, διαλύοντας τον αντίπαλό τους. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει άλλο ένα μεγάλο ματς με 25 πόντους (11/15 δίποντα, 3/4 βολές) σε 29 λεπτά συμμετοχής, γεμίζοντας τη στατιστική του με εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα.

Καταπληκτικός ήταν σε δεύτερο σερί αγώνα ο Τζρου Χόλιντεϊ (22 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά), ο Κρις Μίντλετον φλέρταρε με το triple-double (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 28 λεπτά) κι ο Μπρουκ Λόπεζ σκέπαζε τον Τρέι Γιανγκ και τα καλάθια, γεμίζοντας εντυπωσιακά τη στατιστική του (16 πόντοι σε 23 λεπτά, 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 κλεψίματα).

Οι «Χοκς» δέχθηκαν ένα 20-0 που μετέτρεψε το 51-40 στο 71-40 στα τέλη του πρώτου μέρους, με τον 22χρονο Τρέι Γιανγκ των 48 πόντων στο πρώτο ματς να περιορίζεται πάρα πολύ από την άμυνα των «Μπακς» και να τελειώνει τον αγώνα με 15 πόντους (5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ, 9 λάθη σε 28:15) δύο βράδια μετά από την επική του εμφάνιση στον πρώτο τελικό της καριέρας του.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Ατλάντα για το Game 3 (ξημερώματα Δευτέρας στις 03:30) και το Game 4 (ξημερώματα Τετάρτης στις 03:30), πριν επιστρέψει στο Μιλγουόκι για το Game 5 (ξημερώματα Παρασκευής στις 03:30).