Ο Βόλος δεν «χαρίστηκε» στη Λαμία, την οποία νίκησε με 3-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ διασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή του, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν προτελευταίοι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν σημαντική ευκαιρία για να προηγηθούν στο 12΄, αλλά το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Φερνάντες χτύπηγσε στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

Η Λαμία είχε την πρώτη ευκαιρία στο 50΄ με άστοχο γυριστό σουτ του Μανούσου από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 53΄ στάθηκε άτυχη, καθώς σουτ του Σιμόν από τη γωνία της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 69΄ ο Τζανδάρης δεν έκανε σωστά την προβολή από πλεονεκτική θέση και στο 72΄ η θεσσαλική ομάδα άνοιξε το σκορ με μονοκόμματο σουτ του Μπαρτόλο στη σέντρα του Άλχο.

Αμέσως ύστερα (73΄) ο Βόλος είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει, όταν ο Φαν Βέερτ βγήκε σε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, τον πέρασε και πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι.

Και αφού στο 87΄ από λάθος του Κορέα, ο Σιμόν πήρε την μπάλα εντός περιοχής αλλά αστόχησε σε τεράστια ευκαιρίας για την Λαμία, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Ροσέρο κι έδωσαν εύρος στη νίκη τους φτάνοντας στο 3-0 με τον Φεράρι, στο 90΄+5.