Ο Αντόνιο Κόντε γνώρισε σήμερα την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα. Στο ντέρμπι του Λονδίνου, η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Τότεναμ στο «Εμιρέιτς», με τους «Πετεινούς» να μένουν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ό λεπτό με υπέροχο σουτ του Πάρτεϊ από την άκρη, αλλά η Τότεναμ κατάφερε στο ημίωρο να επαναφέρει την ισορροπία, όταν ο Γκάμπριελ έκανε πέναλτι στον Ριτσάρλισον και ο Κέιν ισοφάρισε στο 31΄.

Μάλιστα, αυτό ήταν το 100ό γκολ του Άγγλου διεθνή επιθετικού σε εκτός έδρας αγώνες της Premier League και η επίδοση αυτή συνιστά ρεκόρ στην Ιστορία της διοργάνωσης.

Επίσης, έγινε ο ρέκορντμαν επίτευξης τερμάτων στα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων καθώς το σημερινό γκολ ήταν το 44ο, με τον μεγάλο Τιερί Ανρί να έχει σταματήσει στα 43.

Στο δεύτερο ημίχρονο πο «Κανονιέρηδες» εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ελαφρότητα της Τότεναμ κι ένα μεγάλο, για την εμπειρία και την ποιότητα του Λορίς, σφάλμα.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε αρχικά το σουτ του Σακά, ο Ρομέρο «αποκοιμήθηκε» γυρίζοντας άτσαλα την μπάλα στο Λορίς, αυτή πέρασε κάτω από το σώμα του και ο Ζεσούς ξανάδωσε προβάδισμα στην Άρσεναλ στο 49΄.

Η Τότεναμ αδυνατούσε να αντιδράσει και όταν απόμεινε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Έμερσον στο 62΄ για σκληρό φάουλ στον Μαρτινέλι, το ντέρμπι κρίθηκε οριστικά.

Η Άρσεναλ το εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε το τρίτο γκολ με ένα υπέροχο πλασέ του Τσάκα, που μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Λορίς με διαγώνιο αριστερό σουτ στο 67΄.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα έφτασε τους 21 βαθμούς σε 8 αγώνες και είναι μόνη επικεφαλής στην κατάταξη, ακολουθούμενη από τη Μάντσεστερ Σίτι και την Τότεναμ (έχουν από 17), με τους «Πολίτες» να έχουν παιχνίδι λιγότερο.